7niebo.pl

Co spakować na porodówkę – wyprawka dla mamy

Liczysz dni do rozwiązania? Ubranka dla dzidziusia masz już pięknie poukładane w szafie, łóżeczko i słodkie Przytulanki czekają w najwyższej gotowości na Twojego malucha, ale czy torba do szpitala dla mamy też jest spakowana? Jeśli nie wiesz jeszcze co powinno się w niej znaleźć, koniecznie czytaj dalej.

WYPRAWKA DO PORODU

Wyprawka do szpitala dla mamy powinna być przygotowana na kilka tygodni przed terminem porodu. Twój maluch może zechcieć przyjść na świat w najmniej oczekiwanym momencie i nie będzie wtedy czasu na kompletowanie tego, co powinna zawierać torba do szpitala. Lista może się różnić w zależności od miejsca, które wybrałaś na poród. Państwowe szpitale nie są tak dobrze zaopatrzone jak placówki prywatne, dlatego warto przygotowane przez nas zestawienie porównać z zaleceniami jednostki, w której planowo ma przyjść na świat Twoja pociecha. Wówczas będziesz mieć pewność, że Twoja wyprawka do porodu jest kompletna.

Dokumenty

Zestaw dokumentów to w zasadzie podstawa tego, co musi zawierać Twoja wyprawka do porodu. Zadbaj, aby znalazły się w niej:

  • dokument stwierdzający tożsamość (jeśli zmiana nazwiska to odpis aktu małżeństwa),
  • karta ciąży,
  • wynik określający grupę krwi (oryginał),
  • ostatnie wyniki badań,
  • wynik badania wymazu z dróg rodnych w kierunku nosicielstwa GBS w wypadku porodu siłami natury,
  • plan porodu.

Do porodu nie jest wymagane skierowanie do szpitala, ale jeśli chcesz rodzić w konkretnej państwowej placówce, czasami dobrze je mieć, ponieważ możesz z różnych powodów zostać odesłana do innego szpitala (przeczytasz o tym w kolejnych wpisach). Wyprawka dla mamy powinna zatem zawierać także taki dokument, abyś mogła być spokojna w tym wielkim dniu.

Artykuły higieniczne i toaletowe

W zakresie artykułów higieny osobistej wyprawka dla mamy do szpitala również będzie różniła się czasami wręcz diametralnie, w zależności od miejsca porodu. Twoja torba do szpitala niech lepiej zawiera wszystkie pozycje z listy, chyba że masz pewność, że Twój szpital dysponuje wymienionymi artykułami.

Kosmetyczka

Szczoteczka i pasta do zębów, balsam do ust, dezodorant, szczotka lub grzebień, przybory do makijażu (jeżeli zamierzasz ich używać), gumka do włosów, żel pod prysznic, szampon i balsam do ciała, wkładki laktacyjne, podpaski i podkłady poporodowe (nie wszystkie szpitale zapewniają), chusteczki higieniczne, dwa ręczniki oraz mały, delikatny ręcznik do higieny krocza po porodzie.

Okulary i soczewki kontaktowe

Wydaje się to oczywiste, ale w sytuacji stresowej najprostsze rzeczy mogą umknąć. Nie zapomnij o płynie do soczewek kontaktowych oraz pojemniku na soczewki, jeżeli używasz soczewek kontaktowych. Jeśli na co dzień nie nosisz okularów – od razu spakuj je do torby do szpitala.

Odzież

Szlafrok, koszula do porodu (niektóre szpitale ją zapewniają), trzy koszule nocne, biustonosz oraz biustonosz do karmienia, skarpetki, bielizna siateczkowa – jednorazowa (zwłaszcza jeśli będziesz miała cesarskie cięcie) lub wysokie majtki bawełniane minimum 6 par, kapcie oraz klapki do użycia pod prysznicem. Pamiętaj, że cokolwiek nosisz, może zostać zabrudzone krwią oraz innymi płynami ustrojowymi. 

Przekąski i napoje

Wyprawka do szpitala dla mamy powinna być wyposażona w jedzenie i picie (tutaj kolejny raz wszystko zależy od wyboru szpitala i warunków, jakie nam zapewnia). Pamiętaj jednak, że nawet w świetnych warunkach ośrodek porodowy nie zapewni przekąsek w ciągu nocy – pomyśl o krakersach, zdrowych gotowych przekąskach czy jabłkach. Torba do szpitala dla mamy powinna także zawierać:

– kubek i sztućce (niektóre szpitale zapewniają jednorazowe)

– woda mineralna i soki, najlepiej w butelkach z dziubkiem (zabierz tyle ile potrzebujesz na jeden dzień, zwłaszcza jeśli na oddziale nie ma automatu – resztę dostarczy Ci rodzina), możesz zabrać również butelkę filtrującą (działa na tej samej zasadzie, co dzbanki filtrujące)

– suche przekąski,

– mały termos na kawę lub herbatę (jeśli nie wyobrażasz sobie bez nich życia),

– drobne upominki dla personelu – zwłaszcza jeśli wybierasz szpital państwowy (w innym wypadku możesz mieć wrażenie, że kadra jest niemiła i lekko rozdrażniona)

Pozostałe rzeczy, które powinna zawierać torba do szpitala dla mamy

Wyprawka do porodu zawiera nie tylko rzeczy bezpośrednio związane z narodzinami dziecka. Pamiętaj, abyś miała przy sobie także:

– pieniądze: bilon i monety,

– telefon, tablet, ładowarka, ewentualnie czasopisma (może się okazać, że poród tak naprawdę się nie zaczął, a ty musisz spędzić w szpitalu trochę czasu),

– miękki papier toaletowy (może się okazać, że nie ma),

– maść do brodawek sutkowych (jeśli zamierzasz karmić naturalnie, Twoje brodawki będą na początku potrzebować dodatkowej pielęgnacji zanim się zahartują),

– zatyczki do uszu (gdyby czas do porodu znacznie się wydłużał, pomogą przede wszystkim zasnąć),

– torba na brudne rzeczy,

– wygodny strój do wyjścia.

Ponadto, spakuj zestaw do pobierania krwi pępowinowej (jeśli zamierzasz go użyć).

Wyprawka do szpitala dla mamy gotowa

Wiesz już co powinna zawierać torba do szpitala. Lista, którą przygotowaliśmy pozwoli Ci na spokojne oczekiwanie na ten wielki dzień. Będziesz przygotowana do podróży do szpitala, gdy Twoje dziecko będzie gotowe na przyjście na świat. Powodzenia!