7niebo.pl

Pierwsze kroki w rozszerzaniu diety dziecka

Kiedy Twoje dziecko ma około sześciu miesięcy, Twój lekarz rodzinny prawdopodobnie zasugeruje, abyś zastanowiła się nad rozpoczęciem wprowadzania posiłków o stałej konsystencji. To w tym wieku niemowlęta są w stanie lepiej trawić i wchłaniać pokarm oraz wykorzystywać go w najlepszy możliwy sposób. Zalecenia żywieniowe zawarte na naszym blogu mogą różnić się od tego, co rodzice często słyszą od znajomych i rodziny. Wskazówki, jakie tu przedstawiamy, oparte są o wyniki najnowszych badań naukowych w zakresie żywienia niemowląt. Badania sią jednoznaczne: wraz z rozwojem dziecka rosną jego potrzeby żywieniowe. W ciągu pierwszych dwóch lat do 75 procent każdego posiłku przeznacza się na budowanie mózgu dziecka.

Rozszerzanie diety niemowlaka – kiedy zacząć?

Rozszerzanie diety niemowlęcia powinno nastąpić w około szóstym miesiącu życia. Ma to swoje uzasadnienie naukowe, to właśnie wtedy zwiększa się zapotrzebowanie dziecka na żelazo i inne składniki odżywcze, których samo mleko nie dostarcza. Należy stopniowo wprowadzać coraz więcej różnych pokarmów stałych, tak aby w wieku dwunastu miesięcy stanowiły one główną część diety malucha. Taki urozmaicony sposób odżywiania stanowi gwarancję właściwego rozwoju dziecka.

Mit: Niemowlęta potrzebują stałego pokarmu wcześniej niż w wieku 6 miesięcy

Jeśli często karmisz dziecko piersią, rozpoczynanie wprowadzania diety przed szóstym miesiącem nie jest konieczne, a nawet może być szkodliwe. Najnowsze zalecenia żywieniowe dla dzieci mówią, że przed ukończeniem sześciu miesięcy układ trawienny i nerki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Zbyt wczesne przestawienie dziecka na pokarmy stałe może w związku z tym zwiększyć ryzyko infekcji i alergii.

Oznaki gotowości do przyjmowania stałych pokarmów przez dziecko

Istnieje kilka typowych oznak, na które należy zwrócić uwagę, wskazujących, że Twoje dziecko jest gotowe do wypróbowania diety mieszanej (zarówno mleka, jak i posiłków stałych):

  • Potrafi trzymać głowę w górze
  • Potrafi dobrze siedzieć (z minimalnym wsparciem)
  • Chce gryźć, a może już mieć jeden lub dwa zęby
  • Interesuje się tym, co jesz (przygląda się uważnie podczas jedzenia, może próbować złapać jedzenie z talerza itp.)
  • Wciąż jest głodne po karmieniu, pomimo przyjmowania większej liczby posiłków mlecznych (monitoruj przez kilka dni, bo może to być tylko gwałtowny wzrost)
  • Przybrało zdrową wagę (dzieci są zazwyczaj gotowe do jedzenia pokarmów stałych, gdy podwoją swoją wagę urodzeniową, co ma miejsce w wieku około sześciu miesięcy)
  • Jeśli karmisz dziecko piersią, wprowadzenie pokarmu stałego nie musi oznaczać końca karmienia piersią. Kontynuuj tak długo, jak czujesz się komfortowo, mleko należy podawać do ukończenia przez dziecko co najmniej 12 miesięcy.

Jaka pora dnia będzie najlepsza na podawanie pierwszych posiłków?

Nie ma jednej, ściśle określonej pory dnia na podanie dziecku pierwszego stałego posiłku – należy wybrać spokojny moment, kiedy dziecko nie jest bardzo głodne. Na początek można podać mu niewielką ilość pokarmu przed lub po karmieniu mlekiem, a nawet w trakcie karmienia, jeżeli tak jest najłatwiej.

Przykłady pokarmów, jakie można podawać na początku: • ryż dla niemowląt zmieszany z mlekiem; • papka lub puree z marchwi, pietruszki, ziemniaków, rzepy lub kalafiora; • papka lub puree z bananów, duszonego jabłka, gruszek lub moreli z puszki (w naturalnym soku); • niesłodzony budyń ; • jogurt naturalny.

W rozszerzaniu diety istnieje kilka pokarmów, których należy unikać. Na przykład nie dodawaj dziecku cukru ani soli (w tym kostek bulionowych, rosołowych ani sosów). Niemowlęta nie powinny jeść słonych pokarmów, ponieważ nie są one dobre dla ich nerek, a cukier może powodować próchnicę. Miodu nie należy podawać dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia, nawet do łagodzenia kaszlu. W miodzie często występują bakterie mogące wytwarzać toksyny w jelitach dziecka i powodować poważną chorobę (botulizm dziecięcy, inaczej zatrucie jadem kiełbasianym).

Akcesoria przydatne w rozszerzaniu diety:

  • Wysokie krzesło. Twoje dziecko musi siedzieć bezpiecznie w pozycji pionowej (aby mogło prawidłowo połykać). Zawsze używaj szelek bezpieczeństwa w krzesełku do karmienia. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki.
  • Śliniaki lub fartuszki do karmienia. Na początku będzie bałagan!
  • Miękkie łyżeczki do karmienia są delikatniejsze dla dziąseł dziecka.
  • Mała plastikowa miska. Przydatne może być zaopatrzenie się w specjalną miskę z przyssawką, aby utrzymać miskę na miejscu.
  • Pierwszy kubeczek. Spróbuj wprowadzić kubek około 6 miesiąca życia i podawaj wodę do posiłków. Używanie otwartego kubka lub kubka o swobodnym przepływie pomoże dziecku nauczyć się popijania i jest lepsze dla jego zębów.
  • Pojemniki do przechowywania żywności, pomocne przy gotowaniu partiami i zamrażaniu małych porcji.

Na koniec lista pomocnych książek, które pomogą oswoić temat rozszerzania diety u Twojego dziecka:

„Kuchnia malucha”

– „Metoda żywieniowa blw

– „Ugotuj mi mamo

– „Alaantkowe BLW sezonowe

– „Dzieci gotują wege