7niebo.pl

Smoczek bez tajemnic, czyli jak zadbać o higienę smoczków

Czy obawiasz się, że smoczek Twojego dziecka to pułapka na zarazki? Czy czujesz, że próby uspokojenia dziecka przez ssanie mogą spowodować trudną do wyleczenia chorobę?

Istnieje wiele różnych sposobów na oczyszczanie smoczka, ale niektóre są zdecydowanie lepsze od innych. Przyjrzyjmy się niektórym metodom – tym dobrym i tym wprowadzającym w konsternację.

Czyszczenie smoczka w jamie ustnej rodzica

Czasami zobaczysz pochylającą się mamę, by podnieść smoczek, który upadł na ziemię.

Jeśli w pobliżu nie ma bieżącej wody, bierze ona sprawy w swoje ręce. Wkłada smoczek do własnych ust i czyści własnym językiem, udowadniając po raz kolejny, że nie ma niczego, czego matki nie zrobią dla swoich dzieci. Wolimy sami połykać zarazki niż pozwalać im dotykać ust naszych dzieci.

Wydaje się okropne, prawda? Tutaj zaskoczenie – jedno z badań wykazało, że dzieci rodziców, którzy czyścili smoczki własnymi ustami, mogą mieć mniej objawów astmy i egzemy. Mikroorganizmy w ustach rodziców mogą zapewnić dziecku pewną ochronę. 

Zanim podacie dziecku smoczek z waszą śliną, pamiętajcie, że małe dzieci także mogą mieć próchnicę i często zarażają się nią od rodziców, którzy mają niewyleczone uzębienie. Nie zapominajmy także, że biorąc smoczek do ust, który przed chwilą leżał na ziemi, sami narażamy się na choroby – mówi dr med. Paweł Grzesiowski.

Gotowanie

Wielu rodziców decyduje się gotować smoczki swojego dziecka przez kilka minut, aby mieć pewność, że wszystkie drobnoustroje zostaną unieszkodliwione. Jest to świetna metoda (o ile czujesz się z tym komfortowo), istnieje możliwość, że szkodliwe chemikalia są wypłukiwane ze smoczka podczas procesu ogrzewania.

Uwaga: jeśli zastosujesz gotowanie, wystudź dokładnie smoczek zanim podasz dziecku. To może potrwać dłużej, niż sobie wyobrażasz. 

Sterylizacja

Zanim włożysz smoczki do sterylizatora, upewnij się, że zostały dobrze umyte i wypłukane.

Gdy smoczki będą już lśniły czystością, sprawdź je, aby upewnić się, że nadal są w dobrym stanie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek pęknięcia, rozdarcia lub uszkodzone części, musisz je natychmiast wyrzucić. Nie chcesz, aby Twoje dziecko zakrztusiło się kawałkiem smoczka.

Jeśli decydujesz się gotować smoczek, aby go wyczyścić, powinnaś podgrzać wodę do pełnego wrzenia. Następnie włóż smoczek i gotuj przez pięć minut.

Używając zmywarki jako metody sterylizacji, upewnij się, że smoczek umieszczasz tylko na górnej półce zmywarki. Ciepło w na dole może być zbyt intensywne. Skorzystaj ze specjalnych koszyków do zmywarki.

Jeśli używasz sterylizatora elektrycznego lub mikrofalowego, najpierw przeczytaj wszystkie instrukcje.

Do kiedy sterylizacja

Sterylizację akcesoriów do karmienia niemowląt zaleca się do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Jednak jest to zawsze indywidualna decyzja. Jeśli układ pokarmowy dziecka jest wrażliwy, maluszek ma częste biegunki, w jamie ustnej często pojawiają się pleśniawki, to może warto sterylizować butelki i smoczki dłużej. 

Higienicznie do końca

Po umyciu i sterylizacji czy wyparzeniu nie należy wycierać smoczków. Łatwo je wtedy zainfekować bakteriami ze ścierki czy pozostawić na nich drobinki z papierowego ręcznika. Mokre smoczki powinny samodzielnie wyschnąć, w tym trzeba je położyć na czystej bawełnianej ściereczce lub skorzystać ze specjalnego stojaka – suszarki do butelek i smoczków.

Odłóż

Aby utrzymać smoczek w czystości między użyciami, należy go odłożyć do czasu, gdy będzie potrzebny. Dobrym miejscem do przechowywania jest specjalne etui na smoczek.