7niebo.pl

Usypianie dziecka – porady i wskazówki dotyczące snu dziecka dla zmęczonych, młodych rodziców.

Każde dziecko jest inne i na próżno szukać jednej złotej rady, która odpowie na pytanie „jak uśpić dziecko”, kiedy maluch ewidentnie ma z tym problem. Z pewnością świeżo upieczeni rodzice wcześniej czy później znajdą rozwiązanie najlepsze dla swojej pociechy. My dzisiaj podpowiemy, co może Wam w tym pomóc.

Śpij słodko jak aniołek

Kto nie marzy o dziecku, które zasypia bezproblemowo, nie płacze bez powodu, nie cierpi z powodu kolek i przypomina zawsze słodkiego aniołka? A ilu rodziców ma okazję cieszyć się błogością ciszy i spokoju? No właśnie! Nie da się przewidzieć, jakie potrzeby będzie miał Twój maluszek po urodzeniu, ale musisz pamiętać, że jeszcze niedawno był w ciepłym i bezpiecznym brzuszku mamy, gdzie niewiele impulsów zakłócało spokojny sen. Na początek spróbuj stworzyć mu zatem środowisko podobne do tego, z którego przyszedł.

Jak usypiać noworodka, czyli bezpiecznie jak u mamy

W łonie matki dziecko nie ma zbyt wiele przestrzeni. Zwija się zatem jak kłębuszek, cały czas czując na małym ciałku bliskość mamy. Właśnie dlatego położne w szpitalu często zawijają noworodki ściśle w pieluszkę, aby miały nadal to poczucie bezpiecznego uścisku. Po powrocie do domu z pomocą może przyjść kokon niemowlęcy, który w przyjemny sposób dla dziecka ogranicza jego przestrzeń i pomaga spokojnie spać.

Oprócz przyjemnego uścisku, dziecko w brzuchu mamy słyszy różne stłumione dźwięki, składające się na szum, który możemy dziecku zaoferować także w nowym dla niego świecie. Z pomocą pytającym jak usypiać niemowlaka przychodzą bowiem szumiące zabawki, które wytwarzają biały i różowy szum – a zatem właśnie ten, który najbardziej zbliżony jest do dźwięków z życia płodowego. Prawda, że od razu wydaje się przyjemniej?

Jak usypiać niemowlaka

Niemowlęta bez wątpienia potrzebują bliskości mamy (choć i tatusiowie także powinni je jak najczęściej tulić). Dzieci doskonale poznają zapach bliskich im osób i w ich towarzystwie czują się najlepiej. Maluchy, które dopiero powitały ten świat zasypiać będą zatem najlepiej w ramionach mamy podczas karmienia. Bezcenna jest bliskość budowana w trakcie karmienia piersią, ale ssanie smoczka butelki także powinno wyciszyć naszego śpioszka.

Metody usypiania rocznego dziecka

Im dziecko starsze, tym więcej bodźców odbiera z otoczenia, które nie zawsze pozwalają na spokojny sen. Metody usypiania dziecka (2 latka czy rok nie mają tu większego znaczenia) zależą od indywidualnych przyzwyczajeń i preferencji malucha. Niezmiennie jednak dzieci w tym wieku mają potrzebę przytulania, dlatego wszelkie milutkie przytulanki jeszcze długo będą cieszyć się powodzeniem. Możesz także zadbać o kojący i uspokajający zapach w okolicy łóżeczka, który dodatkowo pomoże w wieczornym wyciszeniu. Dobrym rozwiązaniem będzie lawendowy śpioch – wyjątkowa przytulanka, która w brzuszku ma kieszonkę na woreczek z naturalnym zapachem lawendy. Nie tylko ukoi sen, ale w sezonie letnim odstraszy komary, zatem maluch podwójnie zyskuje.

Sposoby na to, jak uśpić dziecko

Zastanawiając się jak uśpić dziecko, pamiętaj także o tym, co dzieje się w ciągu dnia wokół Twojej pociechy. Pamiętaj, że telewizor i bajki (a zwłaszcza oglądanie ich na smartfonie) nie tylko są niezdrowe dla Twojego dziecka, ale przede wszystkim w pierwszych miesiącach i latach życia dostarczają maluchowi zdecydowanie za dużo bodźców i emocji, z którymi może sobie zwyczajnie nie poradzić. Stąd także mogą brać się problemy z zasypianiem.

Wydaje się, że ile dzieci, tyle sposobów. Warto wiedzieć, że już od pierwszych miesięcy życia możesz czytać swojemu maluszkowi. Na początek najlepsze będą rytmiczne wierszyki, przy których zaśnie nie jeden maluch. Oczywiście bezkonkurencyjnym sposobem na sen brzdąca są kołysanki, najlepiej śpiewane przez rodziców, które pomogą wyciszyć się po całym dniu i spokojnie wypocząć. O przytulasach chyba nie trzeba wspominać, bo dotyk bliskich daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, które niezbędne jest dla prawidłowego rozwoju malucha.