7niebo.pl

Zasady świadomego rozszerzania diety niemowląt

Po 6 miesiącach karmienia mlekiem nadchodzi czas na karmienie uzupełniające. Ten etap niesie za sobą wiele wątpliwości rodziców co do tego, jakie pokarmy należy proponować  na początku, w jakiej kolejności mają się pojawić, czego unikać oraz jakie przybory będą potrzebne.

W rzeczywistości nie ma ustalonej daty , kiedy niemowlę ma zacząć jadać jak „ dorośli ”; to dziecko decyduje, kiedy nadejdzie odpowiedni dla niego czas, a matka – zamiast narzucać z dnia na dzień nowe nawyki żywieniowe, powinna starać się dostosować do rytmu dziecka. Po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko na ogół zaczyna cieszyć się dietą coraz bliższą dorosłym: oferuje się mu coraz większą różnorodność pokarmów i stopniowo (w zależności od wybranej metody żywienia) przechodzi się od pokarmów w postaci puree do pokarmów stałych.

Eksperci powtarzają, że dzieci należy karmić zgodnie z bodźcami fizjologicznymi (umiejętność odróżniania apetytu od fizjologicznego głodu jest ważne dla zachowania prawidłowej masy ciała), więc gdy są pełne, nie należy ich skłaniać do jedzenia wszystkiego, co mają na talerzu. Nie oznacza to, że podczas posiłków powinna panować anarchia! Wręcz przeciwnie, bardzo ważne jest, aby rodzice jak najszybciej ustalili jasne i jednoznaczne zasady żywieniowe kompletnej i zdrowej diety: unikanie wysokokalorycznych przekąsek między posiłkami, limitowanie słodkich soków i napojów.

Jak dawać dobry przykład?

Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do zdrowego odżywiania się jest dawanie przykładu. Dzieci naśladują dorosłych, których widzą na co dzień. Jeśli jesz owoce i warzywa lub spożywasz zdrowe posiłki, wysyłasz właściwą wiadomość.

Innym sposobem na dawanie dobrego przykładu jest ograniczenie wielkości porcji i unikanie przejadania się. Mów o byciu zadowolonym, zwłaszcza w obecności małych dzieci. Powiedz coś w stylu: „To jest pyszne, ale jestem syty i więcej nie będę jadł”. Podobnie jest z rodzicami, którzy zawsze są na diecie lub narzekają na swoje ciało, mogą podsycać te same negatywne uczucia u swoich dzieci. Staraj się zachować pozytywne nastawienie, jeśli chodzi o jedzenie.

Pierwszy talerzyk dla  niemowlaka – co wybrać?

Talerzyk podobnie jak miseczka to bardzo ważny element przy rozszerzaniu diety naszego dziecka i jej wybór nie powinien być przypadkowy. Pamiętajmy, że małe dzieci mają małe brzuszki i ich potrzeby żywieniowe rosną razem z nimi. Dobrym rozwiązaniem na początek są talerzyki Mini Mat.

Innowacyjna silikonowa podkładka mocno przywiera do stołu czy innej gładkiej powierzchni, na której ją położysz. Dzięki temu małe dziecko nie jest w stanie jej przesunąć czy zrzucić. Ma owalny kształt, estetyczny wygląd i ładny, intensywny kolor. Trójdzielny talerz pozwala dzielić posiłki na porcje, co ułatwia malcowi naukę samodzielnego jedzenia, a z czasem także – rozpoznawanie kategorii pokarmów.

Z podobnym rozwiązaniem wyszła firma ECO VIKING. W obu przypadkach podajemy kontrolowaną ilość jedzenia, co powoduje, że posiłek jest przede wszystkim bezpieczny.

Jak poradzić sobie z bałaganem powstałym w trakcie jedzenia?

  • załóż dziecku śliniak lub fartuszek
  • pokrój jedzenie w łatwe do uchwycenia kawałki, aby łatwiej było je podnieść i zjeść
  • pozwól dziecku jeść rękoma
  • możesz używać zestawu do karmienia BLW
  • latem zabierz krzesełko na zewnątrz, jeśli dysponujesz bezpieczną, płaską powierzchnią