7niebo.pl

Znaki, że Twoje dziecko ząbkuje

Prawdopodobnie zastanawiasz się kiedy zaczyna się ząbkowanie. Już wiesz, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jeżeli chodzi o ząbkowanie możesz mieć dużą pewność, że pierwsze zęby pojawią się przed ukończeniem roczku. Dowiedz się, jak rozpoznać ząbkowanie i w jakiej kolejności pojawiają się zęby.

Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?

Niektóre dzieci rodzą się z pierwszymi zębami. Inne zaczynają ząbkować przed ukończeniem 4 miesiąca życia, a jeszcze inne po ukończeniu 12 miesięcy. Jednak w większości przypadków pierwsze zęby pojawiają się w wieku około 6 miesięcy.

Po czym poznać wychodzące ząbki?

  1. Płacz i rozdrażnienie

Jednym z najczęstszych objawów ząbkowania dziecka jest zauważalna zmiana nastroju. Nawet najszczęśliwsze dziecko może nagle stać się drażliwe. Twój maluch może częściej płakać lub łatwo się denerwować. Zazwyczaj ta zmiana nastroju będzie bardziej wyraźna w tygodniach poprzedzających pojawienie się pierwszego zęba. Sytuacja powinna poprawiać się stopniowo wraz z kolejnymi zębami.

2. Ząbkowanie a nadmierne ślinienie się

Może pojawić się już od 10 tygodnia życia i trwać przez cały okres ząbkowania. Pamiętaj o używaniu śliniaków. Nadmierne ślinienie się może powodować wysypkę na skórze szyi, brody oraz ust dziecka.

3. Ząbkowanie a gryzienie

Jedną z pierwszych oznak ząbkowania jest zwiększone zainteresowanie gryzieniem. Instynktownie dzieci będą szukać rzeczy, które można ugryźć, aby złagodzić dyskomfort. Możesz zauważyć, że Twój maluch gryzie dosłownie wszystko, co wpadnie mu w ręce.

4. Ząbkowanie brak apetytu

Ząbkowanie jest procesem 24/7, co oznacza, że wpływa na wszystkie obszary życia dziecka. Dziecko, które ząbkuje, może mieć trudności z karmieniem piersią lub piciem z butelki. Ssanie w tym newralgicznym czasie może być bolesne dla ząbkujących dziąseł.

5.Pocieranie policzków i ciągnięcie za ucho

Ząbkujące dziecko może ciągnąć się za uszy lub pocierać policzki. Ból szczęki  spowodowany ząbkowaniem może być odczuwany również na policzkach i uszach. Te odczucia będą szczególnie wyraźne u niemowląt, u których wycinają się właśnie zęby trzonowe. Ponieważ ten konkretny objaw może być również objawem infekcji ucha, skonsultuj się z pediatrą, jeśli trwa dłużej niż kilka dni.

W jakiej kolejności pojawiają się zęby dziecka?

Oto przybliżony przewodnik po tym, jak zwykle pojawiają się zęby niemowląt:

  • siekacze dolne (zęby przednie dolne) – zazwyczaj jako pierwsze wychodzą, zwykle około 5-7 miesięcy
  • siekacze górne (zęby przednie górne) – zwykle przebijają się po około 6-8 miesiącach
  • górne siekacze boczne (po obu stronach górnych przednich zębów) – te wychodzą w wieku około 9-11 miesięcy
  • dolne siekacze boczne (po obu stronach dolnych zębów przednich) – te wychodzą około 10 do 12 miesięcy
  • pierwsze zęby trzonowe (tylne) – wychodzą około 12-16 miesięcy
  • kły (w kierunku tylnej części jamy ustnej) – te przychodzą w wieku około 16 do 20 miesięcy
  • drugie trzonowce – pojawiają się około 20-30 miesięcy

Większość dzieci ma już wszystkie zęby mleczne w wieku 2,5 roku.