7niebo.pl

Dieta niemowlaka – podstawy

Żywienie niemowlaka mogłoby wydawać się czymś naturalnie łatwym. Maluchy zaczynają swoją dietę od mleka, ale wcale nie jest oczywiste od jakiego. Kiedy i jak wprowadzać produkty stałe? W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć co zrobić, aby dieta niemowlaka nie spędzała Ci snu z powiek.  

Dieta niemowlaka, a dieta mamy

Najprostszym i najlepszym dla noworodka rozwiązaniem jest karmienie piersią, a zatem najbardziej naturalna dieta niemowlaka, jaką można sobie wyobrazić. Problem w tym, że po pierwsze z różnych przyczyn nie każda mama decyduje się na karmienie swoim mlekiem, a po drugie – może zdarzyć się tak, że pomimo najszczerszych chęci jest to niemożliwe, choćby z przyczyn medycznych. Jeśli jednak zarówno chęci, jak i natura zagrają w duecie, wówczas żywienie niemowlaka wymaga od świeżo upieczonej mamy stosowania się do kilku ważnych zasad. 

Wprawdzie każde dziecko jest inne, ale kobiecy pokarm produkowany jest na bazie tego, co mama zjada i wypija. Dieta matki karmiącej nie musi być pełna wyrzeczeń, o ile dziecko dobrze ją znosi. Jeśli jednak zauważysz niepokój u maluszka po zjedzeniu przez Ciebie określonych produktów, spróbuj je odstawić na parę dni i sprawdzić, czy coś zmieniło się w zachowaniu dziecka. Niektórzy twierdzą, że karmiąc piersią można jeść wszystko, inni podkreślają, że dieta karmiącej mamy powinna nie tylko opierać się na zdrowych i nieprzetworzonych produktach, ale także nie może zawierać m.in. ostrych przypraw, produktów wzdymających, sztucznych napojów i smażonych dań. Oczywiście karmiąc naturalnie bezwzględnie należy unikać wszelkich używek. 

Jeśli mowa o karmieniu piersią, należy także wspomnieć o zaleceniach WHO. Zaleca się dietę niemowlaka opartą wyłącznie na naturalnym kobiecym mleku przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, a przez kolejne 18 miesięcy, karmienie piersią powinno być uzupełnieniem pozostałej diety. Niech Cię nie przerażają te długie miesiące. Mleko możesz odciągać z pomocą laktatora i mrozić, dzięki czemu karmienie piersią nie będzie problemem w przypadku powrotu do pracy zawodowej, a na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które Ci to ułatwią. 

Żywienie niemowlaka mlekiem modyfikowanym

Obecnie w sklepach nie brakuje wyboru spośród rodzajów mleka modyfikowanego i z pewnością znajdziesz odpowiednie dla swojego malucha. Każde zawiera odpowiednie ilości białka, witamin i różnych mikroelementów, aby żywienie niemowlaka mlekiem humanizowanym dostarczało mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. 

Wybierając konkretne mleko modyfikowane musisz je dostosować do wieku Twojego malucha i ewentualnych problemów pokarmowych. Niemowlęta posiadające kłopot z trawieniem, alergiami pokarmowymi czy ulewaniem, powinny otrzymywać mieszankę o odpowiednio zmienionym składzie. Zaleca się, aby pierwsze pół roku niemowlę było karmione wyłącznie mlekiem, zaś po 12 miesiącu życia, dieta niemowlaka nie wymaga już mleka modyfikowanego, o ile pozostałe posiłki zawierają odpowiednie ilości wartości odżywczych. 

Nowości w diecie niemowlaka

Po pół roku do diety mlecznej stopniowo możesz dołączać także inne produkty. Na początek będzie to łyżeczka marchewki (albo raczej czubek łyżeczki), ponieważ niemowlę poznaje dopiero nowe struktury pokarmów i nowe smaki. Nie oczekuj zatem, że od razu będzie pochłaniać całe porcje. Stopniowo wprowadzaj nowe produkty z kilkudniową przerwą pomiędzy kolejnymi, aby prawidłowo obserwować, czy Twój maluch dobrze toleruje nowe przysmaki. Początkowo wprowadzaj papki z warzyw, owoców, chudego mięska i bezglutenowe kleiki, a kiedy posiadzie już umiejętność samodzielnego siedzenia i chwytania, możesz także spróbować metody żywienia BLW (Bobas Lubi Wybór), która polega na wprowadzaniu do diety niemowlaka produktów w całości (nierozdrobnionych). Może to być ugotowana marchewka, brokuł, makaron lub kawałek pieczywa. Dzięki temu maluch poznaje nowe smaki, zapachy, struktury i konsystencje, a zatem fundujesz mu jednocześnie sensoryczne poznawanie świata wszystkimi zmysłami. 

Jakie dokładnie produkty możesz zawrzeć w nowym jadłospisie, dowiesz się z dostępnych w Internecie schematów żywienia niemowląt. Jeśli zdecydujesz się na dietę niemowlęcia na bazie  gotowych dań w słoiczkach, sugeruj się zawsze wiekiem podanym na opakowaniu. Wówczas masz pewność, że każdy posiłek będzie odpowiednio zbilansowany i znajdą się w nim dokładnie takie produkty, jakie należy wprowadzać w danym okresie życia