7niebo.pl

Smoczek dziecka – kompleksowy poradnik-część 1.

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy związanych z noworodkami, używanie smoczka może mieć duże plusy i duże minusy. 

Czy dawać dziecku smoczek?

Zanim jeszcze zdążysz nacieszyć się błogą ciszą, jedna myśl wraca do Twojej głowy. Zastanawiasz się, czy to beztroskie ssanie może stać się złym nawykiem lub przeszkadzać w karmieniu.

Dowiedz się więcej o tym, kiedy dać dziecku smoczek, o zaletach i wadach smoczka oraz o tym, co należy wiedzieć o smoczkach i karmieniu piersią.

Większość dzieci ma silny odruch ssania. Niektóre dzieci ssą nawet kciuki lub palce przed urodzeniem. Poza pomaganiem w odżywianiu, ssanie często działa na niemowlę kojąco. 

Smoczek dla dzieci karmionych piersią.

Przed wprowadzeniem smoczka najlepiej upewnić się, że dziecko przyzwyczaiło się do karmienia piersią (w wieku około 3 lub 4 tygodni). Dzieje się tak dlatego, że mechanizm ssania przy karmieniu piersią różni się od mechanizmu ssania smoczka.

Ponawiam więc pytanie: czy dawać dziecku smoczek?

  • Smoczek może uspokoić rozdrażnione niemowlę. Niektóre dzieci są najszczęśliwsze, gdy coś ssą.
  • Smoczek zapewnia chwilowe odwrócenie uwagi. Smoczek może się przydać podczas szczepień, badań krwi lub innych zabiegach medycznych.
  • Smoczek może pomóc dziecku zasnąć. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z uspokojeniem się, smoczek może załatwić sprawę.
  • Smoczek może złagodzić dyskomfort podczas lotu. Niemowlęta nie mogą celowo „odtykać” uszu przez połykanie, rzucie gumy lub ziewanie. Aby złagodzić ból ucha spowodowany zmianami ciśnienia powietrza pomóc może ssanie smoczka.
  • Smoczek może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Ssanie smoczka podczas drzemki i przed snem może zmniejszyć ryzyko SIDS .
  • Smoczka można się pozbyć. Kiedy nadejdzie czas, aby przestać używać smoczków, możesz je wyrzucić. Jeśli Twoje dziecko woli ssać kciuk lub palce, zerwanie z nałogiem może być trudniejsze.

Zdaniem specjalistów smoczki mogą uchronić przed SIDS  z kilku powodów.

  1. Mogą utrudnić dziecku przewrócenie się na brzuch. Czas na brzuszku jest świetny, ale tylko pod Twoim czujnym okiem.
  2. Smoczek zapobiega przypadkowemu zbliżeniu się twarzy dziecka do materaca, poduszki lub koca.
  3. Badania potwierdzają, że ssanie smoczka może pomóc dzieciom rozwinąć lepsze odruchy nerwowe i mięśnie odpowiadające za oddychanie (przepona, mięśnie międzyżebrowe).

Oczywiście w smoczku czają się też pułapki. Rozważ wady:

  • Twoje dziecko może stać się uzależnione od smoczka. Jeśli Twoje dziecko używa smoczka do spania, możesz napotkać napady płaczu w środku nocy, gdy smoczek wypadnie dziecku z ust.
  • Używanie smoczka może zwiększać ryzyko infekcji ucha środkowego. Jednak wskaźniki infekcji ucha środkowego są na ogół najniższe od urodzenia do 6 miesiąca życia – kiedy ryzyko SIDS jest największe i Twoje dziecko może być najbardziej zainteresowane smoczkiem.
  • Długotrwałe używanie smoczka może prowadzić do problemów z zębami. Normalne używanie smoczka w ciągu pierwszych kilku lat życia (wg lekarzy) na ogół nie powoduje długotrwałych problemów z uzębieniem. Jednak długotrwałe i intensywne używanie smoczka może spowodować problemy.
  • Używanie smoczka może zakłócić karmienie piersią. Jeśli karmisz piersią, możesz poczekać z zaoferowaniem smoczka do czasu, gdy Twoje dziecko będzie miało 3-4 tygodnie i przyzwyczai się do rutyny karmienia. Jednak przegląd dotyczący nieograniczonego stosowania smoczków u zdrowych, donoszonych niemowląt wykazał, że nie miało to wpływu na kontynuację karmienia piersią.